Litovel (niem. Littau) – miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim.

Ltovel miasto i piwo. Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego  na koniec 2006 powierzchnia miasta wynosiła 4 639 ha, a liczba jego mieszkańców 10 092 osób.
Położone jest nad rzeką Morawą, pośrodku Obszaru Chronionego Krajobrazu Litovelské Pomoraví, który swą nazwę zawdzięcza temu miastu.

Z tamtejszego browaru sprowadzamy długo leżakowane, pasteryzowane piwo Litovel Premium warzone tradycyjnie w kadzi otwartej. Kolejne to Litovel Premium Dark, ciemne piwo z gatunku schwarzbier – iście czarne w kolorze dzięki wykorzystaniu palonych słodów jęczmiennych w procesie warzenia.W smaku lekko słodkie, słodowe z wyczuwalnymi palonymi i chmielowymi nutami. Piwo to zostało wprowadzone na czeski rynek na Boże Narodzenie w 2010 roku.

W listopadzie 2010 roku Litovel Premium Dark zdobyło nagrodę w konkursie European Beer Star jako najlepsze czarne piwo europejskie. Litovel free o zawartości 0,5%  alkoholu pasteryzowane piwo o owocowym aromacie. W smaku wyraźna jest słodowość oraz chmiel z wytrawną nutą.  Nowością jest Litovel Red Orange,  jasne piwo z sokami z czerwonej pomarańczy, cytryny i  grejpfruta bez konserwantów oraz barwników.  Naturalnie mętny. Kolejną nowością jest Litovel Citron Free, ciemne piwo bezalkoholowe z sokiem z cytryny również bez konserwantów i barwników. Naturalnie lekko mętny.

Nowością jest również Litovel Pomelo Free jasne piwo z sokiem z pomelo, cytryny i grejpfruta.