Piwo jest fascynującym trunkiem, dlatego przygotowaliśmy o nim 15 ciekawostek dla WAS!

 1. Najwięcej browarów w jednym mieście działa w niemieckim Bambergu, gdzie zlokalizowanych jest aż dziesięć zakładów produkujących chmielowy trunek.
 2. Litr piwa można wypić w 1,3 sekundy! Tyle potrzebował niejaki Steven Petrosino w 1997. Ustanowił tym samym rekord, którego nie pobito do dziś. Nie zachęcamy do prób pokonania pana Petrosino. Piwem należy się przecież delektować!
 3. 123,7 metra liczy najdłuższa lada barowa na świecie. Znajduje się w barze Beer Barrel Salloon na północnoamerykańskie wyspie South Bass Island (jezioro Erie). Jest na niej zamocowanych 56 nalewaków.
 4. Praga może pochwalić się najstarszą piwiarnią z własnym browarem. Piwo w „U Fleku” zaczęto bowiem warzyć już XV wieku. Najstarsze zapiski na ten temat datowane są na 1499 roku.
 5. Awaria w londyńskim browarze Meux and Company w 1834 roku spowodowała, że ulicami stolicy Wielkiej Brytanii spłynęło 1,5 mln litrów portera. Piwna powódź kosztowała życie 8 osób.
 6. Kadź z porterem, której pęknięcie wywołało powódź piwa w Londynie była swego czasu największa na świecie i mieściła 860 tys. galonów (ponad 3,8 mln litrów) portera. Zbudowano ją w 1795 roku.
 7. Do 2013 roku w Rosji piwo (i inne napoje o zawartości alkoholu poniżej 10 proc.) nie było uważane za alkohol, więc można je było kupić bez żadnych ograniczeń.
 8. Najstarszy browar, który działa po dziś dzień powstał w 1040 roku. Mieści się w miasteczku Freising w Bawarii. Piwo warzone jest w benedyktyńskim klasztorze Weihenstephan. Znajduje się tam także najsłynniejsza na świecie szkoła piwowarów.
 9. Kodeks Hammurabiego przewidywał karę śmierci przez utopienie dla piwowara przyłapanego na dodawaniu wody do piwa.
 10. Pierwsze piwo w puszcze wyprodukowano w 1935 roku w Ameryce. Puszka ważyła aż 100 gram, była więc cztery razy cięższa niż obecnie. Przy okazji obalamy piwny mit: piwo w puszkach nie smakuje gorzej od butelkowanego. Obecnie stosowana technologia chroni przed wchodzeniem trunku w reakcję z metalem, co mogłoby psuć walory smakowe chmielowego napitku.
 11. Największy kufel do piwa mierzył 198 cm wysokości i mieścił 2796 litrów piwa. Zaprezentowano go w 1985 roku w Malezji.
 12. Hobby związane z kolekcjonowaniem gadżetów związanych z piwem (etykiet, podkładek, otwieraczy, butelek itd.) nazywamy biofilią.
 13. Zdaniem angielskich geologów właściwości diamentów najlepiej bada się po zanurzeniu ich w piwie.
 14. Delirium Cafe w Brukseli oferuje swoim klientom łącznie 2,5 tysiąca gatunków piwa, z tego aż 2 tysiące znajduje się w menu na stałe.
 15. Najstarszy rachunek za zakup piwa pochodzi z 2050 roku p.n.e. Wystawiono go w sumeryjskim mieście Ur. Odkryty został przez archeologów na obszarze dzisiejszego Iraku. To bez wątpienia najsłynniejszy paragon na świecie