Jak serwować piwo
Mistrz warzenia warzy piwo , podczas gdy barman to ten, kto po mistrzowsku je serwuje.
Budweiser Budvar , NC wkłada maksimum wysiłku w warzenie piwa , po stępuje zgodnie z tradycyjnymi procedurami warzenia i kładzie ogromny nacisk na korzystanie wyłącznie z najwyższej jakości naturalnych składników . Najlepsi eksperci warzenia dbają tutaj o jakość piwa . W iele pokoleń konsumentów na całym świecie doceniło jakość piwa produkowanego w naszym browarze od ponad stu lat . Z tego powodu , wiele dalszych warunków musi być spełnionych aby doskonałe piwo , które opuszcza nasz browar zostało za serwowane na Twym stole w tej samej, doskonałej jakości .
Poniżej, w prosty i przystępny sposób opisaliśmy cały proces postępowania z naszym piwem w Państwa outlecie (pubie, barze, restauracji, hotelu) . Chcielibyśmy, aby nasz poradnik „Jak dbać o nasze piwo ” stał się dla Państwa codzienną pomocą.
Przechowywanie naszego piwa
Idealnym miejscem przechowywania naszego piwa jest czysty, suchy obszar wolny od pleśni i innych zanieczyszczeń, zaopatrzony w dostęp do wody pitnej oraz w kanalizację, co umożliwi obsłudze odpowiednio częste czyszczenie pomieszczenia. Pomieszczenie to powinno być schłodzone do temperatury 5-10 ° C, w przypadku przechowywania beczek lub tanków dużych zbiorników z piwem). Butelki mogą być przechowywane w temperaturze do 15 ° C, ale należy je chronić przed światłem słonecznym, ponieważ może ono obniżyć jakość piwa. W magazynie nie można dopuścić do temperatury 2 ° C i niższych, gdyż mogą one powodować zmętnienie piwa. Jeśli nie masz dostępnych takich powierzchni, spróbuj przynajmniej znaleźć miejsce, które nie będzie powodować szkody dla piwa. Nie należy przechowywać go w słońcu przy oknie, obok grzejnika lub za lodówką (gdzie lodówka wytwarza ciepło). Jeśli chcesz mieć KEGi umieszczone obok urządzenia chłodniczego, ustaw beczkę po tej stronie, gdzie urządzenie nie wieje ciepłym powietrzem. A jeśli już musisz mieć beczkę po stronie, gdzie urządzenie chłodnicze rozprasza ciepło, umieść pomiędzy KEGą a schładzarką jakąkolwiek przegrodę, nawet jeśli jest to tylko kawałek kartonu, pozwoli to choć po części osłonić KEGę od wydmuchiwanego ciepłego powietrza.
Ważne jest, aby pozwolić ogrzać się lub schłodzić beczce w temperaturze , w której beczka ma być opróżniana podczas nalewania piwa co najmniej jeden dzień , jako że rodzaj i ciśnienie ściskające nośnika są ustawione zgodnie z temperaturą tłoczonego piwa z KEG .
Chłodzenie naszego piwa
Najlepszym miejscem do przechowywania piwa jest s chłodzona piwnica lub chłodnia, w temperaturze poniżej 10 ° C . D odatkowe chłodzenie
powinno mieć miejsce tylko w celu utrzymania temperatury , gdy piwo jest dostarczane do układu rozlewniczych, można też nieznacznie schłodzić piwo do temperatury spożycia 6-9 ° C . Rury , które są zaizolowane przewodami chłodzenia wody w obiegu , co jest znane jako układ ” pyton” powinny być chłodzone w ten sam sposób . Jeśli nie mają Państwo pomieszczenia o temperaturze poniżej 10 ° C , proszę znaleźć u siebie miejsce o możliwie najniższej temperaturze aby przechowywać beczki , jako, że w magazynie o wyższej temperaturze piwo może szybciej ulec zepsuciu. Kega wylewana w temperaturze 20 ° C, psuje się już w ciągu czterech dni . Innym rozwiązaniem jest zamawianie mniejszych beczek , aby
mogły być szybko opróżnione i zmienione, co zmniejsza ryzyko zepsucia piwa .
Nalewanie naszego piwa
Wielki brew -master wie, jak stworzyć idealne piwo, podczas gdy mistrzowscy barmani wiedzą, jak je perfekcyjnie nalać i zaserwować klientowi, aby móc pokazać w szklanicy sukces ich obu.
Ponieważ w arzenie i produkcja pale lager Budvar zajmuje 100 dni naszemu mistrzowi warzelnictwa, osoba serwująca piwo konsumentowi powinna również poświęcić trochę czasu na naukę podawania piwa .
Najlepiej, zamiast mówić o tym, jak wlać idealnie piwo Budvar, przeprowadź poniższy eksperyment . Nalej dwa kufle dla siebie , pierwszy w zalecany przez nas sposób , czyli trzy na lewki i drugi kufel – jedno, ciągłe nalanie . Następnie spróbuj i poczuj różnicę, wtedy zdasz sobie sprawę , dlaczego najlepsze outlety Budvara stosują zawsze sposób: nalej na trzy razy.
Nalewanie piwa w trzech etapach to tradycyjny czeski sposób ; zanim wynaleziono nowoczesne systemy nalewania, żaden inny, szybszy, sposób nie był nawet możliwy. Piwo podane w ten sposób nie pozostawia ciśnienia w żołądku .
Jest zatem łatwiejsze do picia, ma lepszą aromat, wygląda lepiej , więc goście będą chcieli go zamówić częściej i z przyjemnością. Ponadto , ten sposób podania jest idealny dla uwydatnienia łagodnej goryczki piwa Budweiser Budvar . To piwo jest jedynym piwem w Czechach tworzonych wyłącznie i całkowicie za pomocą całych szyszek chmielowych Saaz, zwanych poloraný Červeňák – Rolls-Royce wśród wszystkich szyszek chmielu .
Nalewanie piwa w trzech etapach jest bardzo proste:
1. Podczas pierwszego wlania , lać piwo z wysokości i celować w środek szklanki , wtedy większość piwa s pienia się , wypełniając szklankę do brzegu . Pozwólmy wtedy na rozdzielenie się piwa od pianowej warstwy, tzw. „głowy”.
2. Po o padnięciu poziomu pianowej „głowy” około 1-2 cm poniżej krawędzi szkła , wypełnić szklankę z wysokości, aż podniesie się poziom piwa i piana zacznie wystawać ze szklanki . Ponownie pozwólmy na rozdzielenie się piwa od pianowej „głowy”.
3. Gdy głowa (pianowa warstwa) spada z powrotem do krawędzi szkła , a całkowita jej wysokość wynosi około 5-6 cm , przyciśnij wewnętrzną powierzchnię szkła do ujścia kranu i wlej piwo , aż do poziomu poniżej kreski (cechy) , czyli do momentu, aż poziom pianowej „głowy” wzrośnie około 2 centymetrów powyżej krawędzi szkła.
Chociaż poziom piwa jest nieco poniżej kreski (cechy na szklance) , piwo z pewnością dotrze do znaku , ponieważ jest jeszcze ” ukryte” w pianowej głowie i podczas dalszego rozdzielania głowy pianowej od cieczy, powróci do szkła. Ćwicząc nalewanie piwa , pozwól niech pianowa głowa całkowicie oddzieli się od piwa , tak aby dowiedzieć się, jak blisko trzeba wlać piwo do kreski.
Jeśli zdarzy ci się być bardzo zajętym , można rozpocząć nalewanie piwa (1wszy etap) , a potem zrobić coś i stopniowo zakończyć proces nalewania . Zwykle czas wolny pomiędzy poszczególnymi etapami nalewania wynosi około 1-2 minut .
Jeśli Twój gość bardzo się śpieszy i chce mieć piwo szybciej , można ominąć drugi etap nalewania, wypełniając szklankę piwem po minucie/dwóch, pod znak/cechę razu po pierwszym oddzieleniu się pianowej głowy od piwa. Należy jednak ostrzec takich gości , że będą oni spożywać piwo niższej jakości na własną prośbę .
Piwo w butelkach:
Zalecamy rozlewanie piwa z butelki w taki sam sposób, jak piwo z KEGi – w trzech etapach. Piwo butelkowe tak wlewane trudno jest odróżnić od przygotowanego piwa beczki. Serwujesz swojemu g ościowi szklankę piwa z porządną, pianową głową i może go spożywać od razu, bez konieczności walki niekontrolowanym pienieniem się zamówionego napoju.
Rozlewanie piwa w trzech etapach jest bardzo proste:
1. Najpierw wlewać piwo z wysokości, kierując do środka dnia szklanki , gdzie większość piwa obraca się w piankę i napełniania ją do pełna . Pozwolić na oddzielenie się płynu od pianowej „głowy”.
2. Po opadnięciu poziomu głowy poniżej krawędzi szkła , znowu dopełnić szklankę z wysokości, aż urośnie „głowa” piany . Ponownie poczekać na oddzielenie się piwa od warstwy pianki .
3. Gdy pianowa „ głowa” spadnie do poziomu krawędzi szkła , wlać resztę piwa z butelki , aż poziom cieczy będzie nieco poniżej kreski/cechy , a pianka będzie wystawać około 2 centymetrów powyżej krawędzi szklanki .
Chociaż poziom piwa jest nieco poniżej kreski (cechy na szklance) , piwo z pewnością dobije do znaku , ponieważ jest jeszcze ” ukryte” w pianowej głowie i podczas dalszego rozdzielania głowy pianowej od cieczy, „ powróci” do szkła.
Troska o Pokal
Piwo można rozlewać tylko do dobrze umytych i schłodzonych szklanek. Jeśli szklanka nie jest u myta, pianka z piwa spadnie szybko. Nawet jeżeli piwo zostało wypite, szkło należy porządnie umyć przed ponownym napełnieniem , ponieważ piwo zawiera śladowe ilości substancji tłuszczowych , które przyklejają się do szkła i mogą zniszczyć głowę z piany na następnym piwie .
Jeżeli szklanka nie jest s chłodzona przez płukanie zimną wodą , brzydkie
smugi pęcherzyków wystąpią po bokach szklanki i warstwa pianki (głowa) będzie mniej jędrna oraz cieńsza .
Myj szklanki za pomocą czystej nietłustej gąbki lub szczotki i detergentu, który musi być potem całkowicie wypłukany ze szklanki .Odpowiednie detergenty będą zarekomendowane Tobie przez serwisanta. W przypadku, gdy zabraknie Ci zalecanego detergentu, miej na uwadze, że nie wszystkie środki czyszczące nadają się do Pokal, ponieważ niektóre z nich mogą zniszczyć głowę piwną (piankę). Można to sprawdzić poprzez przeprowadzenie prostego eksperymentu. Wlej trochę piwnej piany do szklanki i wrzuć do niej kroplę badanego detergentu. Jeśli pianka szybko się fragmentuje i znika wokół kropli, detergent nie jest odpowiedni.
Codzienna pielęgnacja nalewków / kranów .
System kranu wymaga codziennej pielęgnacji, tak jak naczynia w kuchni. Pozostawienie piwa w przewodach z dnia na dzień to najgorsze i najbardziej szkodliwe co można zrobić. Twoi goście kochają piwo, niestety, tak samo kochają je bakterie i drożdże, jak na przykład Brebercus birraspoilus (potocznie zwane „Cooties”). Jeżeli nie wypłuczesz przewodów z piwem i nie są one używane w nocy, to „cooties’ urządzą sobie niezłe piwne party i będą się reprodukować bez końca, tworząc kożuch we wnętrzu rur i uwalniając kwasy do piwa. Następnie bakterie uwolnią się ciasnych przewodów, wpłyną do beczki i przez to piwo stanie się mętne. Dodatkowo, mogą płynąć pod prąd, zanieczyszczając całą beczkę. Więc pokrzyżuj im plany i wlej trochę wody do przewodów na noc!
Mimo, że wlewanie wody do rur może wydawać się niekorzystne, to rzeczywiście przynosi tylko korzyści i nie musi prowadzić do utraty piwa. Zaleta wypełniania rur wodą polega na tym, że już pierwsze piwo nalane następnego dnia będzie świeże i nie mętne lub stare. Ponadto, zapach i wygląd wody, która rano wypłynie z systemu da Ci wskazówkę, czy i kiedy dezynfekować cały układ tak, aby nie trzeba było płacić za niepotrzebną i przedwczesną sanityzację
Przed godziną zamknięcia baru można oszacować, ile piwa będzie jeszcze spożyte oraz ile piwa zostało w przewodach. Dlatego wystarczy podłączyć pompę kranu beczki do sieci wodociągowej na czas i wypompować z przewodów pozostałe piwo do ostatnich szklanek . Piwo nie z miesza się z wodą, jak to można rozpoznać od przejścia piwa do wody w zależności od zmiany koloru.
W tym samym czasie przepłucz kran z zewnątrz przy użyciu szklanki wody. Po odłączeniu pompy od beczki , usuń resztki piwa z obudowy kegi pozostającej w styczności z pompą po przez płukanie wodą i wystarczające osuszenie . Jeśli po zostawiłeś resztki piwa na obudowie, nast ępnego dnia możesz s kazić całą beczkę z piwem podczas podłączania pompy do beczki , w efekcie czego beczka będzie zepsuta już wieczorem .
Podczas płukania rurek , należy użyć wystarczającej ilości wody – można nawet zużyć całe wiadro . Korzystając z biegu wstecznego w kompensatorze , wypłucz wszystkie zakamarki systemu kranowego.
Następnego dnia rano znów podłącz pompę do beczki i wyciśnij wodę z rurek . W ten sposób system przelewowy jest czysty i nie wymaga sanityzacji , oczywiście pod warunkiem, że bieżąca woda jest rano czysta i wolna od nieprzyjemnych zapachów i mętności . W każdym razie, zalecamy o łyk piwa przed rozpoczęciem serwowanie piwa klientom, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku . Jeśli odkryjesz, że w godzinach porannych jakość wody się pogorszyła , system koniecznie musi być oczyszczony za pomocą alkalicznego środka czyszczącego w przeciągu dwóch dni .
Ważna informacja :
Jeśli przypadkiem nie udało Ci się wtłoczyć bieżącej wody do systemu przewodów na noc , w żadnym przypadku nie odłączaj pompy od keg i, ponieważ w ten sposób można zanieczyścić beczkę brudem z kranu pompy w ciągu następnego dnia . Należy tylko odłączyć tylko nośnik kompresji i przepłukać zawór , zanurzając ją w szklance wody . Niemniej jednak, trzeba sprawdzić , czy piwo pochodzące z rur nie jest mętne następnego dnia. Jeśli piwo jest mętne, natychmiast wezwij serwis aby dokładnie wyczyścili cały system , tak, żebyś nie sprzedawał złego gatunkowo piwa . Przelanie piwa przez przewody absolutnie nie jest wystarczające do oczyszczenia ich. Jeśli od razu nie dokonasz profesjonalnej dezynfekcji rur , jesteś w poważnym niebezpieczeństwie skażenia zawartości reszty beczek , niszcząc je całkowicie.
Odkażanie układu nalewaków
Potrzeba dezynfekcji systemu kranów jest bardzo indywidualna . Pub, który regularnie wypełnia swoje przewody piwa z wodą na noc i dba, aby jego beczki były odpowiednio schłodzone, może zrobić odkażanie raz w miesiącu . Z drugiej strony , w pubie , gdzie nie spłukuje się przewodów bieżącą, czystą wodą, a piwo składowane jest w ciepłym środowisku, należy zdezynfekować układ nalewaków co tydzień . Odkażanie jest p otrzebne, jeśli widzisz, że woda wylewająca się podczas płukania systemu nad ranem jest mętna. Jeśli nie uzupełniasz wodą na noc rurek przewodzących, musisz odkazić nalwaki, jeśli w godzinach porannych zepsute piwo wychodzi z kranu. Sanityzacja jest również niezbędna, jeśli piwo w beczce uległo zepsuciu , gdyż wtedy wszystkie zakątki systemu nalewaków ulegają skażeniu. Co ważne – NIGDY nie podłączać z powrotem beczki z zepsutym piwem do systemu, bo można ponownie zanieczyścić cały system .
Samo odkażanie powinno być wykonywane przez profesjonalistów, którzy wiedzą, jak rozbierać kran i posiadają wszystkie niezbędne narzędzia . Jeśli chcesz jednak sam wykonać sanityzację od czasu do czasu , wykonaj następujące kroki:
1. Przepłukać układ nalewający bieżącą wodą ( co najmniej wiadrem ).
2. Przygotuj roztwor sanityzacyjny w beczce w ilości pięć razy większej od całkowitej objętości rurek.
3. Napełnić układ rurek roztworem tak, że tylko niewielka ilość środka sanityzacyjnego wyleje się z nalewaka.
4. Pozwól substancji czyszczącej pozostać w układzie przez 5 minut , a potem wylej z kranu objętość roztworu równą objętości przewodów.
5. Powtórz poprzedni krok 4 x , efektywne wykorzystując całą objętość roztworu odkażającego ; w ten sposób zapewnisz świeżość całej instalacji przez dłuższy czas .
6. Wypłucz dokładnie cały system wodą (używając do tego co najmniej dwóch wiader wody ).
Jednak , co najmniej co drugie odkażanie powinno być wykonywane przez wyspecjalizowanych techników , którzy rozłożą system na części, skrupulatnie go czyszcząc i smarując .
Sprężony gaz