Nie od dziś wiadomo, że piwo posiada właściwości lecznicze. Lecz jak to wygląda od strony medycyny i chemii? Wielu naukowców bada zdrowotne aspekty regularnego picia alkoholi. W wielu przypadkach i dla wielu trunków diagnozy wyglądają fatalnie. Piwo jednak wychodzi naprzeciw reszcie i wbrew przyjętym stereotypom- leczy!
Piwo według naukowców jest najzdrowszym alkoholem dostępnym w dzisiejszych czasach. Zawdzięcza to swoim składnikom bogatym w witaminy B12, B6, B3, B2, B1 oraz kwasom foliowym, krzemowi i ksantohumolom.

Brytyjscy naukowcy niedawno przeprowadzili badania na myszach, dokładnie opisane wnioski opisał dla nas magazyn „Alcohol and Alcoholism” wydawany na potrzeby „Medical Council on Alcohol”

Myszy podzielono na 3 grupy, każda z nich pojona była alkoholem innego gatunku. Nie trudno się domyśleć, iż najgorzej wypadła grupa pijąca etanol w postaci wódki. Trochę lepiej, lecz wciąż negatywnie przedstawiła się grupa myszy pijących alkohol lekki nie posiadający chmielu. Tu wielkie zaskoczenie- trzecia grupa pijąca piwo była wyjątkowo zdrowa, a statystyka pokazała, że im więcej chmielu wypijały myszy, tym poziom odtłuszczenia ich serca oraz ilości oksydantów były bardziej zadowalające. Naukowcy zaobserwowali także znacznie niższy poziom enzymu zwanego indukowalną syntazą tlenku azotu u myszy pojonych zwykłym piwem. Z tego wynika, że enzym ten ma znaczny wpływ na stan wątroby, a chmiel skutecznie stymuluje jego poziom.

Z chemicznego punktu widzenia piwo posiada zwiększoną zawartość krzemu. Przyczynia się to do zwiększenia gęstości kości. Szczególnie wysokie ilości krzemu znajdują się w piwach ciemnych. Zatem umiarkowane spożywanie tego piwa zapobiega osteoporozie. Ponadto spożywanie piwa przyczynia się do pobudzenia zdrowego cholesterolu HDL w organizmie, który w przeciwieństwie do zwykłego cholesterolu, nie odkłada się w układzie krążenia.

Kolejnym plusem picia piwa jest fakt, jaki dość dawno temu przedstawili nam naukowcy brytyjscy. Już parę lat temu badacze z Harvard University przeprowadzili badania, które wykazały, że picie piwa zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca o nawet 40%.

Dlatego każdy z nas powinien wypić, raz na jakiś czas, dobrze chmielone piwo. Na zdrowie!

Link: http://alcalc.oxfordjournals.org/