Czeskie piwo to jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych na całym świecie trunków. Tradycja warzenia czeskiego piwa jest bardzo stara i bogata. Wysoka jakość oraz niepowtarzalny smak i aromat z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym wielbicielom tego złotego napitku.

Tradycja wytwarzania piwa na ternach należących do naszych południowych sąsiadów sięga wielu wieków wstecz, a najstarszy dokument potwierdzający chmielenie piwa w  Czechach został sporządzony w 1088 r. W czasach średniowiecza warzeniem czeskiego piwa zajmowali się bracia zakonni, jednak każdy mieszkaniec mógł również robić to we własnym domu. Na początku produkcja czeskiego piwa istniała jedynie na skalę domową, jednak z upływem lat znacznie wzrosła, a w miastach zaczęły pojawiać się browary by w  roku 1712 osiągnąć liczbę 1294.

Obecnie mieszkańcy Czech wypijają aż 160 l złotego trunku rocznie w przeliczeniu na jedną osobę. W kraju znajduje się 48 browarów, a także 36 mini browarów, dzięki czemu Czesi produkują aż 20 mln hl czeskiego piwa w skali roku. Do najbardziej znanych czeskich piw należy Budweiser, warzony w czeskich Budziejowicach.budweiser_logo  Budějovický Budvar powstał w 1895 r. Początkowo nazywał się Český akciový pivovar.  Do końca 1896 roku wyprodukował ponad 51 tys. hektolitrów piwa. Szybko zaczął eksportować swoje produkty do krajów europejskich i do Stanów Zjednoczonych, otrzymując liczne nagrody (m.in. w 1896 w Pradze, a w 1897 roku w Stuttgart), lecz rozwój spowolnił wybuch wojny światowej. W okresie międzywojennym przeszedł modernizację (wykopano m.in. studnię artezyjską) i elektryfikację. Zarejestrowano wówczas nazwy Český budějovický granát, Budweiser bier, Budbräu oraz Budvar. W 1936 roku zmieniono oficjalną nazwę na Budvar – Český akciový pivovar České Budějovice.

Nie można pominąć Bernarda. To znakomite czeskie piwo pochodzi z małego rodzinnego browaru z miejscowości Humpolec.bernard_logo