Piwo jako narodowy trunek naszych południowych sąsiadów

Czeskie piwo to jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych na całym świecie trunków. Tradycja warzenia czeskiego piwa jest bardzo stara i bogata. Wysoka jakość oraz niepowtarzalny smak i aromat z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym wielbicielom tego złotego napitku.

Tradycja wytwarzania piwa na ternach należących do naszych południowych sąsiadów sięga wielu wieków wstecz, a najstarszy dokument potwierdzający chmielenie piwa w  Czechach został sporządzony w 1088 r. W czasach średniowiecza warzeniem czeskiego piwa zajmowali się bracia zakonni, jednak każdy mieszkaniec mógł również robić to we własnym domu. Na początku produkcja czeskiego piwa istniała jedynie na skalę domową, jednak z upływem lat znacznie wzrosła, a w miastach zaczęły pojawiać się browary by w  roku 1712 osiągnąć liczbę 1294.

Obecnie mieszkańcy Czech wypijają aż 160 l złotego trunku rocznie w przeliczeniu na jedną osobę. W kraju znajduje się 48 browarów, a także 36 mini browarów, dzięki czemu Czesi produkują aż 20 mln hl czeskiego piwa w skali roku. Do najbardziej znanych czeskich piw należy Budweiser, warzony w czeskich Budziejowicach.budweiser_logo W miejscowości Velké Popovice niedaleko Pragi wytwarza się natomiast czeskie piwo o nazwie Kozel, czyli lager produkowany w  czterech wersjach: ciemnej, jasnej, medium oraz premium. Z Pragi pochodzi inny znakomity trunek – Staropramen. To czeskie piwo również jest dostępne w ofercie naszej firmy.

Nie można pominąć Bernarda. To znakomite czeskie piwo pochodzi z małego rodzinnego browaru z miejscowości Humpolec.bernard_logo